Kudlanky, řazené do řádu Mantodea, představují dravý hmyz. Jsou proslulé svým zvláštním způsobem páření. Samice často po páření sežere samce. Jednou z nejznámějších kudlanek je kudlanka nábožná (Mantis religiosa). Ta svou klidnou postavou připomíná modlícího člověka. To jí vyneslo i jméno.

Kudlanky většinou vyčkávají ve statické pozici, číhají na svou kořist a překvapí ji útokem. Jejich lovnická technika a taktika jsou fascinující, a často jsou považovány za symbol grácie a nekompromisního lovu v živočišném světě.

V současné době je stále více chovatelů, kteří se zajímají o exotické druhy kudlanek z tropických oblastí. Chov těchto tvorů se stal populárním koníčkem, protože je relativně snadný a poskytuje fascinující pohled do jejich přirozeného chování.

Pro chov kudlanek je obvykle zapotřebí zajistit vhodné prostředí a stravu, avšak všeobecně se jedná o nenáročné tvory. Díky jejich zajímavému chování a krásnému vzhledu jsou kudlanky oblíbenými chovanci mezi milovníky exotického hmyzu.

Sledování chovu a chování kudlanek může být pro mnoho lidí zajímavým a poučným zážitkem, který přináší pohled do fascinujícího světa hmyzu a jeho způsobu života.