Tečka za čínskou chřipkou

Ministerstvo zdravotnictví České republiky právě uvedlo novou aplikaci, která je plně kompatibilní s tzv. Covid Pasem EU. Co to vlastně znamená? Od 1. července tohoto roku budou státy Evropské unie a dokonce i Srbsko akceptovat Covid Pas, který je známý také jako Digital Green Certificate nebo Digitální COVID certifikát. Tento certifikát slouží jako důkaz o tom, že jste byli očkováni proti covid-19.

Ale to není všechno. Připravuje se také využití Covid Pasu přímo v rámci České republiky. Co to znamená pro nás? Může to například znamenat, že s pomocí tohoto certifikátu budeme moci vstoupit do různých provozoven a služeb. A to by mohlo posloužit jako důkaz, že splňujeme pravidla Operativního národního štábu.

Ale jak to celé funguje? Základem jsou dvě aplikace. Jedna z nich obsahuje QR kód, který je z certifikátu. Druhá aplikace je poté schopná číst tento kód a zobrazit informace o tom, zda bylo očkování provedeno v požadovaném časovém intervalu. A to buď podle pravidel při překračování hranic, nebo když vstupujete do obchodů, provozoven, na kulturní události nebo sportovní akce.

Ještě donedávna jsme byli bezinfekční, alespoň podle posledních informací do 22. března 2022. Co nás čeká po tomto datu? To zatím ví jen ministr zdravotnictví. Každopádně, příchod Covid Pasu je zásadním krokem směrem k usnadnění cestování a dalšího fungování v době pandemie. Je to nástroj, který nám pomůže ochránit sebe i ostatní a snadněji se vrátit k normálnímu životu.