Chia blockchain

Podle autorů této kryptoměny je definice Chia tato: „Nová blockchainová a inteligentní transakční platforma, která se snadněji používá, je efektivnější a bezpečnější“. Hlavním protagonistou nové kryptoměny je Bram Cohen (autor známého protokolu na sdílení soborů napříč internetem – bittorent). Je to první pečlivě připravená kryptoměna, která není založena na výpočetním výkonu, nýbrž na tzv. „proof of space“ – tedy spočívá ve využití volného diskového prostoru. V současných počítačích zpravidla disponujeme volnou kapacitou pevných disků. Těžit tuto kryptoměnu tedy může prakticky kdokoliv.

V praxi se vlastně nejedná o těžbu, ale o tzv. farmaření na diskových polích. Proto je Chia blockchain za tzv. zelenou kryptoměnu. Při farmaření nedochází k tak velké spotřebovávání elektrické energie, jako tomu je při těžbě Bitcoinu nebo Etherea.

V současné době je Chia teprve na začátku. Ostrý provoz mainnetu byl spuštěn 3. května 2021. S těžbou lze začít prakticky okamžitě a to na platformách Windows, Linux a Mac OS X. Vedle základní kryproměny Chia (XCH) lze na stejných polích těžit i tzv „forky“ – kryptoměny připojené na Chia blockchain. Jedná se o Spare (SPARE), Goji (XGJ), Flax (XFX), Chaingreen (CGN), Seno (XSE).

Podrobnosti o blockchainu Chia si můžete pročíst v tzv. Green Paper.

Pokud byste měli chuť zkusit těžbu Chia, neváhejte se na naši Agenturu kdykoliv obrátit.