Po třech letech provozování virtuálních počítačů na platformě vmware ESXi 4. Tu jsem postupně upgradoval na vmware ESXi 5.0. Vydáním nových operačních systémů Microsoft přinucen k přechodu na vmware ESXi 5.1.

Fyzický server, na kterém virtualizaci provozuji, je vlastně silnější pracovní stanice, rozhodl jsem se pro serveru. Po provedení analýzy se ukázala jako vhodná volba cenově přijatelná serverová platforma od firmy IBM, konkrétně model IBM System x3100 M4.

Tento server je vybaven čtyřjádrovým procesorem Intel Quad-Core Xeon E3 1230 s frekvencí 3,2 GHz, 8 MB L2 cache, což mu umožňuje zpracovávat 8 vláken současně. Má 4 GB DDR3 ECC paměti, kterou lze rozšířit až na 32 GB, což je pro virtualizaci velmi výhodné. Dodáván je s DVD-ROM mechanikou a jedním 500GB SATA II pevným diskem.

Při rozhodování, zda dokoupit rychlé SATA disky nebo použít domácí SAS disky s otáčkami 15000 ot./min, jsem zvolil druhou možnost. Rozhodnutí bylo jednoduché, protože cena dvou rychlých SATA disků se vyrovnala ceně SAS/SATA řadiče Adaptec 1405. Vzhledem k tomu, že SAS disky jsou rychlejší než SATA, jsem se rozhodl pro ně. Přikoupený řadič je již na cestě PPL. Plánuji vytvořit diskové pole RAID 1 z SAS disků pro systémové disky virtuálních počítačů a RAID 1 z SATA disků pro data. Toto zařízení by mělo poskytnout spolehlivý výkon a umožnit další rozvoj naší serverové infrastruktury.